Šlapací stroj a já

Stránka je ve výstavbě, postupně budu doplňovat. Zatím jsem jen začala, dávám si na to celý rok 2018. 
Mají duši!


Nebudu se vydávat za odborníka na šlapací stroje a starší stroje. Nerozumím ani jejich opravě, to umí můj manžel a poprosím ho o nějaké rady, jak stroje čistí.
Budu psát o svém pohledu a svých zkušenostech. Představím svoje stroje a popíšu zkušenosti s nimi. Takže obrovská rodina strojů Singer a další, které nemám tady představena nebude. Něco o nich vím, ale vlastní zkušenost téměř nemám, protože je nevlastním. Mám jeden vysněný, no uvidíme. Už je nemám stroje kam dávat.
Nejsem sběratel, ani se nechystám zakládat muzeum. Některé, které tady ukážu, nejsou dokonce ani stroje šlapací. Vybírám si stroje, které jsou pro mne výhodné a  pohodlné na šití. Takže to nebude žádný exkurz do těch nejstarších strojů, ani do žádných kuriozit. I když mám třeba stroje, které se tolik na trhu neobjevují tak často. Budu psát o těch, které běžně používám. Některé mám v provozu schopném stavu, ale vyvětrám je jen příležitostně. Pokud chci šít, není ani možné udržovat je v provozu všechny, to bych se k šití už nedostala.

Také musím napsat, že všechno to můžu dělat proto, že můj manžel je stejně zapálený do práce se starým stroji jako já. Nejdříve je jen čistil, ale naučil se je i seřizovat. Bylo to nezbytné, protože tolik strojů jsem nemohla nosit k opravářům. A pokud stroj byl ve špatném stavu, neviděli mě rádi. Takový stroj zabere hodiny a hodiny práce a nikdy to nekončí, protože i když už je funkční, tak se občas něco vysype a je potřeba hledat způsob, jak jej opravit, případně sehnat stroj stejný a složit ze dvou  jeden.

Pokud se mne ptáte na stroj, tak často je to kvůli quiltování, nebo naopak kvůli prošívání silných látek, případně kůže.
Naprostý ideál staršího stroje je ten, který jsme zdědili a nikdo na něm moc nešil. Známe jeho historii a mám k němu osobní vztah. I když já mám osobní vztah ke všem svým strojům.
Co se quiltování týká, tak ne vždy je to idylické, jak to může vypadat. Někdy místo šití seřizuji půl dne stroj. Někdy musím vzít jiné cívkové pouzdro, někdy vyměnit křivou cívku. A jsou stroje, na kterých quiltuji ráda a některé si nechávám jen na šití. Pokud se naučíte šlapat, je mnohem jednodušší regulovat rychlost stroje na šlapacím stroji. Ale pokud šijete dlouhé tahy, tak tady už je to na šlapacím stroji docela těžké, nedá se šít rychleji a při rychlém šlapání už mnohem hůře udržíte plynulý tvar. Na to quiltování je důležitá dobrá kondice stroje. Já jsem doplnila svoji stránku o QUILTOVÁNÍ o poznámky Vintage a budu je postupně doplňovat.

Co se týká silných materiálů, kovový šlapací stroj prošije i vyšší vrstvy, ale stavěné na to nejsou všechny. Také je potřeba uvědomit si, že stroje, které byly konstruovány pro domácnost, měly většinou kratší stehy (Lada 77 jen 3mm steh). Často jsou jejich patky bez kloubu, pevné, nepohyblivé a rozdílné výšky materiálu, třeba při šití tašky, špatně zvládají. Nekoupíte na ně teflonovou patku, pokud mají atypické uchycení patek. Takže tady opatrně, volila bych spíše novější typy šlapacích strojů nebo stroje krejčovské. Spousta strojů má patky typizované a pak se dá dokoupit patka, která bude sedět. A typizované jsou už i ty staré, ale zase ne všechny.

Krejčovské stroje jsou sice výborné, ale často byly velmi drahé a proto si je dovolil řemeslník, který je opravdu využíval a tak jsou často ve velmi špatném stavu. Dovezli jsme stroj z krejčovské dílny, a nějakou dobu i šil, ale stejně jsme se rozhodli ho vyřadit, protože jeho údržba už byla velmi náročná. Nešel už ani dobře seřídit, součástky byly ochozené a některé nebyly původní. Když máte štěstí, tak se podaří koupit i krejčovský stroj v dobrém stavu. Mám tak ve svém strojovém parku Mundlos, na kterém quiltuji nebo krejčovskou Ladu 105 ve velmi zachovalém stavu.

Několikrát už jsem si s někým psala o chapači. U nás se na jsou na domácích strojích většinou chapače kyvné. Od 50 let se začaly objevovat u značky Lada i rotační. Ale například Singery měly různé typy chapačů, včetně horizontálního. Nejstarší stroje mají podlouhlý člunek, tzv. lodičkový. Rotační chapače byly spíše na krejčovských strojích a to i u našich strojů Lada v době meziválečné.
Kyvný nebo rotační chapač? S těmi se asi setkáte nejvíce, i když například Singery měly různé systémy, včetně chapače horizontálního. Na obrázku je pouzdro pro chapač rotační a kyvný. Ten kyvný má zobáček. Jejich fungování se dá dohledat na internetu. Práce je dána už jejich názvem. Já jen napíšu svoje postřehy. Pokud stroj šije jen rovně, nevidím zásadní problém. Ty s rotačním většinou bývají rychloběžné. Ty s kyvným chapačem pomalejší. Ale já si myslím, že u šlapacího stroje, to není nic závažného. Pokud chcete šít rychle, pak jedině elektrický stroj. Šlapací stroj má svoje kouzlo, kterému jsem já osobně propadla a není lepší relax. Když mi na jeden z nich M. přidělal motor, byla jsem nešťastná a nešila na něm.
A když už si takový stroj pořídíme, tak jim prostě musíme prominout jejich nedostatky. Nemohou konkurovat moderním strojům se všemi jejich vychytávkami. I když některé, zvláště Singery i Pfaffy, měly spoustu zajímavých patek a to včetně ruffleru (obyčejná řasící patka byla téměř samozřejmost), nebo kráčející patky. Téměř každý stroj měl vodítko k udržení lemu, případně lemovač k zakládání lemu. Pro stroje, které mají jen rovný steh, se prodávala patka na entlování. Vyráběla se dokonce i u nás, ukážu.

Jedna důležitá rada. Tyto stroje potřebují Vaši péči. Je potřeba je více mazat. Kyvný chapač obzvlášť. A nezapomeňte shazovat pohonný řemen po každé práci, protože jinak se vytahuje.
Jeden obrázek z návodu:

Pokud máte zájem si o strojích něco přečíst, tak bych doporučila TYTO STRÁNKY. Je na nich i spousta odkazů. A pokud Vás zajímají stoje značky Lada, tak zajímavý článek je TADY.
Pokud chcete quiltovat na Singerech, tak koukněte TADY.

Moje stroje zatím přestavím na videu a postupně budu o nich psát. Já mám svoje stroje pojmenované po předchozích majitelích. Jen pokud nevím jméno, tak podle místa nebo podle nějaký zvláštních okolností.

Než se budu věnovat jednotlivým strojům, tak ještě jsem natočila nějaká videa jak se šije na šlapacím stroji. Nejdříve rada z návodu na Ladu 77.


Teď moje videa. Nešlapu jednou nohou, ale používám obě a to tak, že jednu mám více na špičku a jednu více na patu.  Dá se tak spolehlivě zastavit, rozjíždět a polohovat jehlu nahoře dole bez toho, že bych musela ručně rozjíždět hnací kolo a tím si blokovala jednu ruku. Stroj má sice hluché místo, ale to jde obejít tím, že si lehce našlápnete a i když jde kolo na opačnou stranu, tak se uvede do pohybu a pak je možné změnit směr. Chce to praxi, ale jde to a obě ruce mám stále volné.


PÁR RAD PANA M. JAK ČISTIT STROJ.
Každý starší stroj je potřeba nejdříve důkladně očistit od nánosů starých olejů. I kdyby nebyl příliš znečištěný, přece jen se často nepoužívaly oleje zrovna kvalitní, takže musí pryč. A to především z nejdůležitějších míst jako je chapač a kluzná ložiska. Nejjednodušší je silnou vrstvu oškrabat nožem nebo kuchyňskou houbičkou a do čista vyleštit. Stroj se musí umýt nějakým benzínový, terpentýnovým nebo olejový čističem, aby nezůstaly kousky nánosů. Před zprovozněním stroje opět namazat, nejlépe podle návodu. Namazat hodně a přebytečný olej otřít.
Pokud je na stroji rezavé místo, je potřeba jej přebrousit pastou a znovu přeleštit.
POZOR na různé saponáty a leštidla. Nesmí za stroj, protože mohou ničit zlaté zdobení stroje.

A teď představím stroje, které vlastním. Budu psát o jejich výhodách jak je vidím já, jejich uživatel.

VIKTORKA - MUNDLOS ORIGINAL VICTORIA 250 ZViktorka byla můj první šlapací stroj. Nic jsem o nich nevěděla a chtěla jsem šlapací stroj k rodičům na chalupu. Koupila jsem ji na inzerát. Byla celá polepená samolepicí tapetou v barvě světlého mramoru. No na tehdejší dobu za dost velký peníz jsem ji koupila a myslím, že to byl dobrý start do světa šlapacích strojů a od šití na šlapáku mne rozhodně neodradila. Viktorka je stroj rychloběžný a ještě entluje, takže na základní šití je naprosto dostačující. Polohování jehly vlevo je funkce, která umožňuje docela jednoduchým způsobem vyšít dírku. Má patky vysoké, tedy takové, jaké mají průmyslové stroje a je to vlastně stroj krejčovský. Ovšem v malém provedení, rameno je asi 20 cm. Má tedy i kolenní páku na zvedání patky, což je pro mne velká výhoda, jsem na ni zvyklá.  Naučila jsem se na ní šlapat docela bez problémů. Stroj jde lehce, prošije hodně vrstev. A jak už jsem psala, má patky jako průmyslové stroje, takže je možné i nějakou dokoupit. Dokupovala jsem teflonovou a s kolečkem na kůži. Viktorka má patek hodně, koukněte na video.
Musím říct, že jsem dlouho dobu netušila, že jsem si rovnou koupila jeden z nejlepších strojů.
Nevýhodou těchto strojů je, že byly poměrně drané, takže byly i hodně používané. A tak jejich stav nemusí být spokojující. Spíše naopak. Konstrukčně je u ní problém s vnitřním jutový článkový řemenem. Ten mi praskl a byl dost problém sehnat náhradu. Pokud se něco takového přihodí, pak je to docela problém, ale nakonec to šlo řešit.
MUNDLOS ORIGINAL VICTORIA 260 - krejčovský
Dobroš, Valent, Ladínek, Silvestr

Ano, mám čtyři. Jen jeden quiltuje a jen ten jeden má originální díly, jinak byly v takovém stavu, že musely přejít pořádnou rekonstrukcí. Valent je z krejčovské dílny v Opavě a je v nejhorší kondici. Používám jen na riflovinu a silné materiály, ale musí se nějak ještě opravit, má spoustu neoriginálních dílů, nejde regulovat steh od rovného šití do entlu. Je docela možné, že ho i odstavíme úplně.  Jediný Ládínek je schopen quiltovat, protože byl u krejčího, který na něm šil jen pro sebe a tak je jediný ve slušném stavu. Dobroš i Silvestr musel být upraven a to chapačem z Veritasky. 
Jsou to těžké krejčovské stroje, je docela těžké je ušlapat. Oproti malé Viktorce mají rameno 27 cm a výhodou je, že nemají vnitřní řemen (popisovala jsem problém u Viktorky), ale táhlo. I tyto stroj jsou rychloběžné a tudíž oproti malým domácím strojům šití při stejné intenzitě šlapání vyšší rychlostí.

MINERVA
Pavlínka, Libuška, Modrá
Minerva je český stroj. Dělal se i v krejčovské verzi, ale je málokdy k vidění. Mám M 16 (na horním obrázku), 124 a 126. Ještě, někdy možná přidám jednu co mám vysněnou. Ale tu zatím mám jen v hledáčku, ale i když se občas vyskytuje, tak ji zatím nemám. Ono ne vždy je dobrá doba, buď dostal přednost jiný stroj, nebo je daleko.
Jinak jsou to dobré stroje. Na Pavlínce quiltuji. Problém těchto strojů je poruchové navíjení spodní nitě a přímo u tohoto modelu je to zpátečka, která se mi zasekává a bez nového dílu je neopravitelná. Verze staršího stroje se zpátečkou nahoru dolů, je praktičtější. Minervu 124 jsem používala na šití rifloviny. Naprosto bez problémů. 

LADA

Vedle Minervy asi nejznámější český stroj. Pro vývoz se vyráběl pod značku Heros. Na prvním obrázku je Lada 77, získala jsem ji za odvoz. Tu už, bohužel nemám. Nepřežila opravy a prasklo táhlo. Chtěla jsem ji jako záložní stroj, když jsem jela předvádět quiltování na PPM a bohužel to nevyšlo. Takže si ji připomínám jen obrázkem.
O těch ostatních pokračování příště...

Mám už Ladu 77 jinou a kromě jí vlastní ještě stroje Lada 7, Lada 105, Lada 237 a 132.Aktuální album mých strojů


Pište, prosím svoje dotazy a připomínky do komentářů nebo na mail uvedený v kontaktech. Zapracuji do článku, co vás zajímá. Děkuji. Jana

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jsem ráda, že jste se u mne zastavili. Moc děkuji za Vaše komentáře. jamala